DHMİ ATLANTA HAVALİMANI’NI İNCELEDİ

DHMİ ekibi Atlanta’da yoğun trafik yönetimini inceledi

İstanbul Havalimanı’nın iki paralel pistle devreye girmesinin ardından Atatürk Havalimanı’nda kuzey-güney istikametindeki 17-35 yönündeki iki pistin kullanımına son verilmişti. 

İstanbul’da hava sahasının daha verimli kullanılması ve çoklu pist operasyonunu yerinde görmek için Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Keskin ve ekibi, yolcu sayısı açısından dünyanın en büyük havalimanı olan ABD’de Atlanta’yı ziyaret etti.

Toplam 5 piste sahip Atlanta Havalimanı’nda sağlanan Yaklaşma ve Meydan Kontrol Hizmetleri ile 3 piste aynı zamanda iniş-kalkış uygulamalarını yerinde inceleme sonrasında heyet, Washington’a geçti.

KAPASİTENİN VERİMLİ KULLANILMASI

Temaslar hakkında bilgi veren Genel Müdür Hüseyin Keskin, “Washington’da yer alan ve Amerika dışında Doha, Singapur, Dubai, Almanya gibi birçok ülkede hava sahası, yaklaşma usulleri ile gürültü ve risk analizleri konularında çalışmalar yapan MIT’ye bağlı bir araştırma geliştirme kuruluşu olan MITRE’ı ziyaret ettik.Burada kendi yerli ve milli kaynaklarımızla bir kez daha gurur duyacağımız incelemeler gerçekleştirdik. İstanbul Havalimanımız’ın kapasitesini en verimli şekilde arttırmaya yönelik her biri doktora tezi niteliğindeki araştırmaların süreç yönetimi üzerinde çalıştık” dedi. Kaynak: www.kokpit.aero