DORNIER 328 YENİDEN ÜRETİLECEK

Türk iş insanları Fatih ve Eren Özmen’in sahip olduğu ABD merkezli Sierra Nevada geçtiğimiz yıllarda Fairchild Dornier’in bölgesel uçak projesini satın almıştı. Hatta uçakların bir dönem Türkiye ile iş birliği ile imalatı da gündeme gelmişti.

Sierre Nevada, Dornier 328’in turboprop motorlu modelinin Almanya’da Leipzig’te yeniden üretmek için düğmeye bastı. Saksonya Eyaleti tarafından onaylanan projede uçağın haklarına sahip olan Münih merkezli  328 Support Services, Leipzig/Halle Havalimanı’nda yatırım gerçekleştirecek.

30 KOLTUKLU

Toplam 30 koltuğa sahip, iki adet Pratt & Whitney Canada PW119C motoruyla uçan 1991 yılında ilk uçuşunu yapmıştı. Daha sonra uçağa PW306B jet motorlar takılarak havayollarına farklı bir opsiyon sunulmuştu.

Dornier daha sonra Fairchild ile ortaklık yaparak 728 serisini geliştirmişti. Proje 2002’e durdurulmuştu.

KAÇ UÇAK AKTİF

Halen 58 Dornier 328 turboprop ve 50 adet Dornier 328-Jet aktif olarak uçuyor. Jet uçaklardan 9’u da özel uçak kullanıldı. 19 adet turboprop da halen uçuştan alınmış yeni müşteri arıyor.

EN BÜYÜK KULLANICI ABD HAVA KUVVETLERİ

Halen Dorner 328’lerin en büyük kullanıcısı 20 adetle Amerikan Hava Kuvvetleri, Ayrıca Danimarkalı Sun Air (12 adet), Almanya’da Private Wings Flugcharter (10 adet) ve ABD merkezli Ultimate Jetcharters filosunda 8 adet uçak bulunuyor.

2016’DA İLAN EDİLMİŞTİ

Sierre Nevada’nın projeyi satın almasının ardından Türkiye’ye karşı 328 Projesi önerilmişti. Bunun karşılığında da 50 uçak alımı gündeme gelmişti. Projenin ikinci adımıda ise yeni bir bölgesel uçak ailesinin tasarımı planlanmıştı. Ancak bugüne kadar proje ile ilgili başka bir adım atılmadı.

Kaynak : kokpit.aero