EMIRATES A380’LERİ SATACAK, HER 3 PİLOTTAN 1’İNİ İŞTEN ÇIKARACAK

Genel

Emirates’ten tarihi kararlar

Emirates filosundaki A380’lerin yüzde 40’ını ve pilotların 3’te birini kalıcı olarak çıkartıyor. Filoya yenileme planları da şimdiden yapıldı.

Emirates, A380 filosundaki uçakların yüzde 40’ını filosundan kalıcı olarak çıkartacak. Bununla beraber pilotların da üçte birinin işine son verecek. Buna göre Emirates, 46 uçağını emekliye ayırmış olacak. Kararın kısa süre içerisinde resmî olarak duyurulması bekleniyor.

Körfezin gözde havayolu şirketi Dubai merkezli Emirates, dünyanın en büyük A380 operatörü olma özelliği taşıyordu. Covid-19 pandemisi sebebiyle 25 marttan itibaren filosunda bulunan çift katlı jumbojetlerin 115’ini park pozisyonuna çekmişti.

8 A380 SİPARİŞİ DAHA VAR

Emirates İcra Kurulu Başkanı Tim Clark, geçtiğimiz haftalarda “Artık A380 dönemi bitti” ifadesini kullanmıştı. Clark ayrıca geçtiğimiz günlerde verdiği demeçte koronavirüs pandemisi sebebiyle filolarının yüzde 20-30 arasında küçüleceğinin sinyallerini de vermişti.

Emirates, 2008 yılında dünyanın ilk A380 operatörlerinden biri olmuştu. Ayrıca Airbus’tan teslim edilecek 8 Airbus 380 uçağı da bulunuyor.

Airbus, A380 uçağının üretimini daha önce kademeli olarak sona erdireceğini açıklamış olsa da yaşanan bu durumlar sebebiyle sürecin hızlanması bekleniyor.

Dubai Emiri Şeyh Maktoum ise şirketin ayakta kalması için her şeyin yapılacağını söyledi. Ayrıca seyahatlerin eskisi gibi olabilmesi için en az 18 aya ihtiyaç olduğunu da belirtti.

Agresif bir maliyet politikası izleyecek olan Emirates, kabin ve kokpit ekiplerinden de işten çıkartmalar yapacak. Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi merkezli şirketi Etihad ise şaşırtıcı bir şekilde henüz bir plan açıklamadı.

KİMLERİN İŞİNE SON VERİLECEK?

Emirates, işten çıkarılacak personelde bazı planlamalar yaptı. Buna göre kötü performansı sahipleri, aktif disiplin problemi olanlar ile 60 yaş üstü ve belirli sağlık problemleri olanlar işten çıkarılacak.

Kabin memurları şu anda maliyet planları çerçevesinden yüzde 50 daha az maaş almasına karşın bu sürenin üç ay daha uzatılabileceği öğrenildi.

FİLO YENİLEME PLANLARI

Yüzde 100’ü devlete ait olan Emirates, hükümetten de ek nakit desteği aldı. 21 Mayıs’ta başlatılacak 9 seferin Temmuz ayı ortalarına kadar 150 sefere çıkması bekleniyor. Seferler Boeing 777 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek ancak Emirates’in gelecekteki filosunda bu tip uçaklara da yer verilmeyecek. Tamamen yenilenmesi planlanan filoda Airbus 350 ve Boeing 787 Dreamliner tipi uçaklar yer alacak.

Kaynak : airporthaber.com