İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI ALACAK

İzmir’de meydana gelen büyük orman yangının ardından bölgede görev yapacak yangın söndürme uçağı alımı için düğmeye basıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kurtuluş yıl dönümü yani 9 Eylül’de büyük bir konser düzenleyecek. Elde edilecek gelir ile yangın söndürme uçağı alınması hedefleniyor.

Yaşanan yangın felaketinin ardından bölgenin yeniden ağaçlandırılması konusunda Fdox TV’nin sorularını yanıtlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Karşıyaka ilçesi büyüklüğündeki alan yandı. İzmir tarihindeki en büyük yangınlardan biri. Daha neler yapabiliriz de kader olmaktan çıkartabiliriz buna kafa yormaya başladık. Orada bir kampanya başlatalım istedik. Halk buluşması gerçekleştirdik. Herkesin önerilerini aldık. 9 Eylül’de bu öneriler ışığında kampanya başlatacağız. 3 bin 800 hektar ağaçlandırılacak alan bulduk. Yeni bir orman yaratacağız. Bölge imara açılmayacak” dedi.

YARDIMLARLA UÇAK ALINACAK

Büyükşehir olarak yangına müdahale uçakları almak istediklerini söyleyen Soyer, “Hedefimiz uçak almak. Ama ne kadar bağış toplayacağımızı öngörmek mümkün değil. 9 Eylül’de büyük bir konser olacak. İzmirliler o duyarlılığı gösterirlerse niyetimiz helikopteri, uçağı İzmirlilere getirmek olacak. Bunu araştırıyoruz” diye konuştu.

Kaynak : kokpit.aero