ORMAN BAKANLIĞI BOEING-747 YANGIN UÇAĞI BAKIYOR

Orman yangınları ile mücadelede uçak arayışlarını sürdüren Tarım ve Orman Bakanlığı bugün Rusya’da Beriev-200 tipi uçağı incelerken bir taraftan da Boeing 747’lerin alınması konusunda araştırma çalışmaları başladı. Bakanlık, alıp modifiye edilecek uçağın fiyatı, modifikasyon ve sonrasında işletmesi konusunda bir rapor hazırlıyor.

Son yıllarda ekonomik kullanım ömürlerini havayollarında dolduran uçaklar geliştirilen özel mühendislik çalışması ile yangın söndürme uçağı haline getiriliyor. Kabine yerleştirilen depolarda kimyevi madde veya su ile düz alanda, geniş yüz ölçüme sahip ormanlara havadan yüksek kapasite ile müdahale ediliyor.

747 YANGIN SÖNDÜRME UÇAĞI OLDU

Özellikte Kaliforniya gibi daha düz ve büyük orman arazilerine sahip bölgelerdeki yangınlara müdahale için önce 747 Jumbo Jet’in 100 sonra da 200 modeli modifiye edildi.

Bunu iki yıl önce artık yolcu operasyonu duran ve ağırlıklı kargoda kullanılan 747-400’ler izledi. Halen dünyadaki tek 747-400 uçağı, ABD’de uçuyor. Geçtiğimiz günlerde bu uçak Bolivya’ya gönderilmişti.

KAPASİTESİ 70 BİN LİTRE

Global SuperTanker uçağının kimyevi madde veya su taşıma kapasitesi 70 bin litre. Uçak suyu veya kimyevi maddeyi ister tek, istenirse spreyleme yaparak geniş bir bir alana bir kaç seferde atabiliyor.

Dört motorlu uçak, 2 bin 400 metrelik pistlerden havalanabiliyor. İndikten sonra 30 dakikada dolum işlemi tamamlanıp tekrar yangın bölgesine hızla gidiyor. Saatteki hızı 850 kilometre olan uçak, alçaktan manuel uçuşla cüssesinden beklenmeyecek kıvraklığa sahip.

Kaynak : kokpit.aero