TEKNOFEST HAVACILIK FESTİVALİ BAŞLADI

Teknofest’i ilk gün 110 bin kişi gezdi

Paylaş

Kapılarını İstanbul Havalimanı’nda açan Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’ni ilk gün 110 bin kişi gezdi. Geçen yıl toplamda ise 550 bin kişiyi ağırlayan organizasyonun rekor kırması bekleniyor. 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanında düzenlenen festivale katılımcılar ve yarışmacılar renkli görüntüler oluşturdu.

MÜTHİŞ GÖSTERİLER

Bu yıl özellikle Rus havacılık sanayi tarafından geliştirilen Sukhoi Su-35, MC-21, Sukhoi Super Jet ve Beriev Be-200 tipi uçakların gelmesi dikkat çekti. Sukhoi Su-35’in manevraları büyük dikkatle izlenirken statik alanda Milli Muharip Uçağı (MMU) ile Baykar’ın Akıncı İHA’sı ilk kez sergilendi. TUSAŞ’ın Hürkuş, Hürjet, T625 ve T-129 ATAK ile ATAK-2 konseptleri yer aldı.

Statik alanda ayrıca Türk Hava Kuvvetlerinin A400 M uçağı, C160 askeri nakil uçağı, Türk Kara Kuvvetlerinin CH-47 ve Sikorsky S-70 helikopterleriyle F-4E 2020 savaş uçağı, KT1 ve T38 eğitim uçaklarının yanı sıra Sahil Güvenlik CN-235 MSA uçağı ile jandarma ve polis helikopterlerini de yakından inceleme imkanı buldu.

Festivalin son gününe kadar birçok etkinlik düzenlenmesi planlanırken, katılımcı firmaların stantlarında da bilgilendirme ve birçok deneyim fırsatı sunulacak.

 Kaynak: www.kokpit.aero