THY KAPTANLARININ YILDIZLARI ARTIK YOK

Türk Hava Yolları’nda değişen üniformalarla birlikte şirkette uzun yıllardır devam eden bir uygulamaya da son veriliyor.

Türk Hava Yolları’nda kaptanlıkta 15 yılını dolduran pilotların 4 sırmasının yanına bir de yıldız ekleniyordu. THY Uçuş İşletme Başkanlığı, üniforma değişimiyle birlikte tamamlayıcı aksesuar kullanımı konusunda flaş bir karar aldı. Uçuş İşletme Başkanı Ramazan Sarı imzasıyla ekiplere gönderilen bildiride şu ifadeler yer aldı:

“Dağıtımı gerçekleştirilen yeni uniformaların 6 Ağustos 2019 tarihi itibari ile giyilmesi talimatı 2019- 21 nolu odak duyuru ile iletilmiştir. Uçuş ekiplerimizden gelen geri bildirimlerde PR.70.012 Kaptan ve ikinci Pilot Kılık Kıyafet Prosedürü içinde yer almadığı halde “yıldız” uygulamasının kaldırıldığı ve bu durumun ilgili prosedüre aykırılık oluşturduğu ifade edilmektedir. Bahse konu prosedür içinde muhtelif güncellemeler yapılmış ve halihazırda onay süreci devam etmektedir. Bu kapsamda yeni uygulamada “yıldız” uygulaması da kaldırılmıştır”

Bilindiği gibi Türk Hava Yolları’nda pilot adayları 2 sırma, first officerlar 3, kaptan pilotlar da 4 sırma ile uçuşlara giderken kaptanlıkta 15 yılını dolduranlar 4 sırmanın yanına bir de yıldız ekliyordu. Alınan karar sonrasında THY’deki yıldızlı kaptan dönemi de sona erecek.

THY’nin bu kararının yıldız bekleyen kaptanların motivasyonunu düşürebileceği belirtildi.

Kaynak : AirportHaber.com