UKRAYNA’LI UÇAK MOTORU ÜRETİCİSİNE ÇİNLİ ORTAK

Dev uçak motoru üreticisine Çinli ortak

Ukraynalı uçak motorları üreticisi Motor Sich’in Halkla İlişkiler Direktörü Anatoliy Malış, Skyrizon ve Xinwei Group adlı Çinli şirketlerin kuruluşun yüzde 50’den fazla hissesini satın aldıklarını açıkladı.

3

  • motor yapamıyoruz, bari biz alsaydık
  • Biz madem uçak yapacağız. Komşumuzdaki bu önemli avantajı neden değerlendiremedik. Çok yazık olmuş!
  • 4 sene önce adamlar ayağımıza gelip ortaklık teklif ettiler kabul etmedik..özellikle Kale Grubu üstünde çok durdu olmadı…neden olmadığını anlatacağım…sonra Cumhurbaşkanı proşenko geldi yeni uçak fabrikası açmanıza gerek yok bu iş onyillari alır dedi antanov şirketine ortak olun dedi uçağı beraber yapalım dedi … An 148 ve an 158 kendini ispatlamış ATR den çok daha seri hızlı ve ucuz maliyetli bir ucaktir.. ama o günkü medya basın tribun bakan danışman mustesarlar özellikle öyle karşı çıktılar öyle eleştiriler getirdikler.. yok Sovyet teknolojisi… Yok eski. Teknoloji. yok güvenli değil yok Rus mali..

Ukraynalı uçak motorları üreticisi Motor Sich’in Halkla İlişkiler Direktörü Anatoliy Malış, Skyrizon ve Xinwei Group adlı Çinli şirketlerin kuruluşun yüzde 50’den fazla hissesini satın aldıklarını açıkladı.

Ukraynalı Gromadske sitesine konuşan Malış, Skyrizon ve Xinwei Group adlı Çinli şirketlerin Motor Sich’in yüzde 50’den fazla hissesini satın aldıklarını belirtti.

Yapılan anlaşmanın şimdi de Ukrayna Anti Tekel Komitesi tarafından onaylanması gerektiğine dikkat çeken Malış, “Kararın ne zaman alınacağını bilmiyoruz” diye konuştu.

Daha önce Ukrayna medyasındaki haberlerde, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Çinli işadamlarının ‘Motor Sich’i almalarına engel olmak istediği, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği çalışanlarının Bolton ile fabrika yönetimi arasında görüşme ile ilgili hazırlık yaptıkları iddiaları ortaya atılmıştı. Haberlere göre Washington, ‘Motor Sich’in Çinli şirketler tarafından satın alınması konusunu Pekin’le stratejik rekabette önemli buluyor.

Diğer yandan Malış, Bolton’un Çinli şirketlerin Ukraynalı motor üreticisinin hisselerini satın almasını bloke etmeye çalıştığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Çinlilerin Motor Sich’e ilgisi eskilere dayanıyor. İki yıl önce Ukrayna güvenlik sevisi, Motor Sich Başkanı Vyaçeslav Boguslayev’in şirketin hisselerini Ukrayna yasalarına aykırı olarak satmaya çalıştığından şüphelenerek anlaşmayı engellemiş ve hisselere el koymuştu.

Uçak ve helikopter motorları geliştiren ve üreten, ayrıca bakım ve onarımlarını yapan Motor Sich’in ürünleri 120 ülkede kullanılıyor.