Dünyadan Havacılık Genel HAVAYOLU SEYAHAT Uçak

Filistin Havayolları kapandı

Filistin Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı 30 Aralık Çarşamba günü Filistin Hava Yollarını kapatma kararı aldı. Müsteşar Ammar Yasin, Gazze Post gazetesine verdiği demeçte, filodaki Fokker-50 tipi yolcu uçaklarının 30 yaşında olduğunu ve  bundan sonra kimsenin kiralamayacağının bilindiğini söyledi.

Hükümet hala iki Fokker 50’yi satmaya çalışıyor. Filistin Havayolları’nın yakın zamanda sekiz çalışanı, iki pilotu, üç idari personeli ve üç yer personeli bulunuyordu.

Şirketin uçakları uzun zaman önce Afrikali havayolu Niger Airlines’a kiralandı ancak Covid- 19 salgını nedeniyle uçaklar iade edildi.

Filistin Havayolları 1995 yılında faaliyete başladı. Gazze Şeridi’ndeki Yasser Arafat Uluslararası Havaalanı’ndan Orta Doğu’daki noktalara uçtu. Havaalanı, 2001 yılında İkinci İntifada sırasında İsrail tarafından tahrip edildi. Havayolu ilk olarak Gazze’ye yakın olan Mısır’daki  El Ariş’e  geçti. Oradan da uçuşlarına izin verilmeyince iki uçağını kiraladı. 2012 yılında yeniden faaliyete geçmesi planlandı, bu girişimde başarısız oldu

Kaynak: bagimsizhavacilar.com