Zafer Havalimanı Eğitim Uçuşlarının Merkezi Olur Mu?

Genel

Sürekli zarar ettiği haberleri ile medyada çok yer bulan ve Kütahya’da bulunan Zafer Havalimanı’ndan bahsedeceğim bu yazımda.

2012 yılında yapımı tamamlanan ve geçen 9 yılda, uçacak yolcu sayısını tutturamadığımız için 46 milyon Euro devletin kasasından üstlenici firmaya verildi. Hatta ağustos ayında firma havalimanını “zarar ettiği” gerekçesiyle satışa çıkardı. Bu kadar zarar eden ve neredeyse hiç yolcusu olmayan bir havalimanını kim veya hangi şirket alır merak ediyorum doğrusu.. Üstelik zarar edildiğini açıkladığı halde..

Böyle bir yatırımın araştırılmadan veya altyapısı hazırlanmadan faaliyete geçmiş olması ayrı bir düşündürücü nokta. Daha düşündürücü olanı ise yapıldığı dönemde Ulaştırma Bakanı olan sayın Binali Yıldırım’ın yıllar sonraki sözleri. Sayın Yıldırım, havalimanının yolcusunun neredeyse hiç olmamasına bakın ne demişti hatırlayalım ; ““Yolları bu kadar güzel yapınca, insanlar Kütahya’ya gitmişken havaalanına gideceğine buradan devam edeyim İstanbul’a hemen varırım diye düşünüyor”.

Yolların, havalimanlarının, köprülerin trenlerin vb. yapılması aşamasında planlama yapılmadığı için yatırımlar maalesef bu şekilde çöplüğe dönmekte ve geri dönüşü de olmamakta..

En yakında yaklaşık 90 km uzaklıkta Uşak havalimanı varken ve orasının da uçuşlar açısından verimli olmadığını düşünürsek yapılan yatırımın ne kadar hatalı olduğunu görmemek elde değil. Bu kadar dev bir yatırım, Uşak havalimanını kalkındırmak için veya hareketlendirmek için kullanılsaydı daha verimli olurdu. Çevresindeki illere yaklaşık 1er saat uzaklıkta olan Uşak Havalimanı en mantıklı olanıydı. Zaten Anadolujet ve THY Uşak havalimanına tarifeli seferler düzenlemekteydi. Yolcu azlığından ve talep düşüklüğünden dolayı bu seferler de iptal edildi.

Peki bu kadar detaylı yapılmış ancak atıl duruma düşmüş bir havalimanına neler yapılabilir?

Madem ki bir hata yapılmış ve bu hatayı telafi yoluna gidiliyor, aklıma gelen en güzel ve mantıklı yöntem olarak uçuş eğitim merkezine dönüştürmek. Fiyatları çok düşük tutarak alan vergisini çok düşük tutarak ya da sıfırlayarak uçuş eğitim okullarını buraya yönlendirmek. Maliyetler azalacağından dolayı Yurtdışından da eğitim amaçlı öğrenci ihraç etmiş oluruz. Hem orada bulunan havalimanı binasının zararlarını azaltma yolunda katkıda bulunulmuş olur hem de bölge olarak Kütahya-Afyon-Uşak hattındaki illerin kalkınmasına da destek olunmuş olur. Özel jetleri veya helikopterleri olan veya almak isteyen bu yöredeki iş adamlarının uçaklarına da park kolaylığı sağlanır. Yani kısaca “ZARARIN NERESİNDEN DÖNÜLSE KAR “olur. Hem devletimiz bu zararı ödemez hem de havacılığa destek olunur. Tabi benimkisi nacizane bir öneri vatanımı milletimi kalkındırmak adına..

Ahmet Yılmaz

Havacı Youtube Kanalı ve Havayoluhaber.com Editörü